IXYS IXGH20N60B
Part No.:
IXGH20N60B
Datasheet:
IXGH20N60B.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 150W TO247AD
Shipping
IXGH20N60B Specifications
Series:
HiPerFAST™
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 20A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
150µJ (on), 700µJ (off)
Gate Charge:
90 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/150ns
Test Condition:
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)