IXYS IXGH20N60A
Part No.:
IXGH20N60A
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH20N60A.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 150W TO247AD
Shipping
IXGH20N60A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 20A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
100 nC
Td (on/off) @ 25°C:
100ns/600ns
Test Condition:
480V, 20A, 82Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)