IXYS IXGH12N120A3
Part No.:
IXGH12N120A3
Datasheet:
IXGH12N120A3.pdf
Description:
IGBT 1200V 22A 100W TO247
Shipping
IXGH12N120A3 Specifications
Series:
GenX3™
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
22 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 12A
Power - Max:
100 W
Gate Charge:
20.4 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)