IXYS IXGH120N30C3
Part No.:
IXGH120N30C3
Datasheet:
IXGH120N30C3.pdf
Description:
IGBT 300V 75A 540W TO247
Shipping
IXGH120N30C3 Specifications
Series:
GenX3™
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
600 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 120A
Power - Max:
540 W
Switching Energy:
230µJ (on), 730µJ (off)
Gate Charge:
230 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/109ns
Test Condition:
200V, 60A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)