IXYS IXGH120N30B3
Part No.:
IXGH120N30B3
Datasheet:
IXGH120N30B3.pdf
Description:
IGBT 300V 75A 540W TO247
Shipping
IXGH120N30B3 Specifications
Series:
GenX3™
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
480 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 120A
Power - Max:
540 W
Gate Charge:
225 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)