IXYS IXGH10N170A
Part No.:
IXGH10N170A
Datasheet:
IXGH10N170A.pdf
Description:
IGBT NPT 1700V 10A TO247AD
Shipping
IXGH10N170A Specifications
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
10 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
20 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
6V @ 15V, 5A
Power - Max:
140 W
Switching Energy:
380µJ (off)
Gate Charge:
29 nC
Td (on/off) @ 25°C:
46ns/190ns
Test Condition:
850V, 10A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)