IXYS IXGH10N170
Part No.:
IXGH10N170
Datasheet:
IXGH10N170.pdf
Description:
IGBT 1700V 20A 110W TO247
Shipping
IXGH10N170 Specifications
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
70 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4V @ 15V, 10A
Power - Max:
110 W
Gate Charge:
32 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)