IXYS IXGH100N30C3
Part No.:
IXGH100N30C3
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH100N30C3.pdf
Description:
IGBT 300V 75A 460W TO247
Shipping
IXGH100N30C3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
500 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 100A
Power - Max:
460 W
Switching Energy:
230µJ (on), 520µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
162 nC
Td (on/off) @ 25°C:
23ns/105ns
Test Condition:
200V, 50A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)