IXYS IXGF30N400
Part No.:
IXGF30N400
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXGF30N400.pdf
Description:
IGBT 4000V 30A 160W I4-PAK
Shipping
IXGF30N400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
4000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
360 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
5.2V @ 15V, 90A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
135 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)