IXYS IXGF20N250
Part No.:
IXGF20N250
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXGF20N250.pdf
Description:
IGBT 2500V 23A ISOPLUSI4
Shipping
IXGF20N250 Specifications
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
23 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
100 W
Gate Charge:
53 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)