IXYS IXGA42N30C3
Part No.:
IXGA42N30C3
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXGA42N30C3.pdf
Description:
IGBT 300V 223W TO263AA
Shipping
IXGA42N30C3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX3™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Current - Collector Pulsed (Icm):
250 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 42A
Power - Max:
223 W
Switching Energy:
120µJ (on), 150µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
76 nC
Td (on/off) @ 25°C:
21ns/113ns
Test Condition:
200V, 21A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)