IXYS IXGA30N60C3
Part No.:
IXGA30N60C3
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXGA30N60C3.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 220W TO-263AA
Shipping
IXGA30N60C3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX3™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 20A
Power - Max:
220 W
Switching Energy:
270µJ (on), 90µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
38 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/42ns
Test Condition:
300V, 20A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
26 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)