IXYS IXFQ24N50P2
Part No.:
IXFQ24N50P2
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXFQ24N50P2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 24A TO3P
Shipping
IXFQ24N50P2 Specifications
Series:
HiPerFET™, PolarP2™
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
270mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
48 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2890 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
480W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)