IXYS IXFM15N60
Part No.:
IXFM15N60
Package:
TO-204AE
Datasheet:
IXFM15N60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 15A TO204AE
Shipping
IXFM15N60 Specifications
Series:
HiPerFET™
Package/Case:
TO-204AE
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
500mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
170 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)