IXYS IXFH67N10Q
Part No.:
IXFH67N10Q
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH67N10Q.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 67A TO247AD
Shipping
IXFH67N10Q Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
HiPerFET™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
67A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
25mOhm @ 33.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
260 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)