IXYS IXER60N120
Part No.:
IXER60N120
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXER60N120.pdf
Description:
IGBT 1200V 95A 375W ISOPLUS247
Shipping
IXER60N120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
95 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 60A
Power - Max:
375 W
Switching Energy:
7.2mJ (on), 4.8mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
350 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 60A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)