IXYS IXDH35N60B
Part No.:
IXDH35N60B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXDH35N60B.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 250W TO247AD
Shipping
IXDH35N60B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
70 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 35A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
1.6mJ (on), 800µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
300V, 35A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)