IXYS IXDA20N120AS
Part No.:
IXDA20N120AS
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXDA20N120AS.pdf
Description:
IGBT 1200V 38A 200W TO263AB
Shipping
IXDA20N120AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
38 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 20A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
3.1mJ (on), 2.4mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
70 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 20A, 82Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)