IXYS IXBX25N250
Part No.:
IXBX25N250
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
IXBX25N250.pdf
Description:
IGBT 2500V 55A PLUS247-3
Shipping
IXBX25N250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
55 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 25A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
103 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
1.6 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)