IXYS IXBT42N300HV
Part No.:
IXBT42N300HV
Datasheet:
IXBT42N300HV.pdf
Description:
IGBT 3000V 104A TO268HV
Shipping
IXBT42N300HV Specifications
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
104 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
400 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 42A
Power - Max:
500 W
Gate Charge:
200 nC
Td (on/off) @ 25°C:
72ns/445ns
Test Condition:
1500V, 42A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
1.7 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)