IXYS IXBT42N170A
Part No.:
IXBT42N170A
Datasheet:
IXBT42N170A.pdf
Description:
IGBT 1700V 42A TO268AA
Shipping
IXBT42N170A Specifications
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
42 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
265 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
6V @ 15V, 21A
Power - Max:
357 W
Switching Energy:
3.43mJ (on), 430µJ (off)
Gate Charge:
188 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/200ns
Test Condition:
850V, 21A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
330 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)