IXYS IXBT20N300
Part No.:
IXBT20N300
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXBT20N300.pdf
Description:
IGBT 3000V 50A TO268AA
Shipping
IXBT20N300 Specifications
Package/Case:
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 20A
Power - Max:
250 W
Gate Charge:
105 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
1.35 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)