IXYS IXBT16N170A
Part No.:
IXBT16N170A
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXBT16N170A.pdf
Description:
IGBT 1700V 16A TO268AA
Shipping
IXBT16N170A Specifications
Package/Case:
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
6V @ 15V, 10A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.2mJ (off)
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/160ns
Test Condition:
1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
360 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)