IXYS IXBK75N170
Part No.:
IXBK75N170
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXBK75N170.pdf
Description:
IGBT 1700V 200A TO264AA
Shipping
IXBK75N170 Specifications
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
580 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.1V @ 15V, 75A
Power - Max:
1040 W
Gate Charge:
350 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)