IXYS IXBH40N160
Part No.:
IXBH40N160
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXBH40N160.pdf
Description:
IGBT 1600V 33A 350W TO247AD
Shipping
IXBH40N160 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
33 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
7.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
350 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
130 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
960V, 20A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)