IXYS IXBH10N300HV
Part No.:
IXBH10N300HV
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXBH10N300HV.pdf
Description:
IGBT 3000V 20A 140W TO247AD
Shipping
IXBH10N300HV Specifications
Package/Case:
TO-247-3
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
34 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
88 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 10A
Power - Max:
180 W
Gate Charge:
46 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/100ns
Test Condition:
960V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
1.6 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)