IXYS IXBF55N300
Part No.:
IXBF55N300
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXBF55N300.pdf
Description:
DISC IGBT BIMSFT-VERYHIVOLT I4-P
Shipping
IXBF55N300 Specifications
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
86 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
600 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 55A
Power - Max:
357 W
Gate Charge:
335 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
1.9 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)