IXYS IXBF32N300
Part No.:
IXBF32N300
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXBF32N300.pdf
Description:
IGBT 3000V 40A ISOPLUSI4
Shipping
IXBF32N300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
250 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 32A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
142 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)