IXYS IXBF10N300C
Part No.:
IXBF10N300C
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXBF10N300C.pdf
Description:
IGBT 3000V 29A 240W ISOPLUSI4
Shipping
IXBF10N300C Specifications
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
29 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
6V @ 15V, 10A
Power - Max:
240 W
Switching Energy:
7.2mJ (on), 1.04mJ (off)
Gate Charge:
208 nC
Td (on/off) @ 25°C:
32ns/390ns
Test Condition:
1500V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
700 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)