IXYS IXBA16N170AHV
Part No.:
IXBA16N170AHV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXBA16N170AHV.pdf
Description:
REVERSE CONDUCTING IGBT
Shipping
IXBA16N170AHV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
6V @ 15V, 10A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
2.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/250ns
Test Condition:
1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)