Everlight Electronics Co Ltd ITR20001/T
Part No.:
ITR20001/T
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Category:
Reflective - Analog Output
Package:
4-DIP (0.100", 2.54mm)
Datasheet:
ITR20001/T.pdf
Description:
OPTO INTERRUPTER
Shipping
ITR20001/T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Series:
Package/Case:
4-DIP (0.100", 2.54mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensing Distance:
0.197" (5mm)
Sensing Method:
Reflective
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
30 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 mA
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA