IXYS ITF48IF1200HR
Part No.:
ITF48IF1200HR
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ITF48IF1200HR.pdf
Description:
IGBT TRENCH 1200V 72A ISO247
Shipping
ITF48IF1200HR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
72 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:
390 W
Switching Energy:
3mJ (on), 2.4mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
175 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/350ns
Test Condition:
600V, 40A, 12Ohm, 15V