3M ITCSN-1100-9-RED-PACK
Part No.:
ITCSN-1100-9-RED-PACK
Manufacturer:
3M
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
ITCSN-1100-9-RED-PACK.pdf
Description:
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' RED
Shipping
ITCSN-1100-9-RED-PACK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
ITCSN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:
3 to 1
Length:
0.750' (228.60mm, 9.00")
Inner Diameter - Supplied:
1.100" (27.94mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.370" (9.40mm)
Recovered Wall Thickness:
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated
Features:
Adhesive Lined, Split Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
Color:
Red
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
121°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)