Inventek Systems ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.3
Part No.:
ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.3
Manufacturer:
Inventek Systems
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.3.pdf
Description:
RF TXRX MOD WIFI TH SMD
Shipping
ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventek Systems
Series:
eS-WiFi™, WICED
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
WiFi
Protocol:
802.11b/g/n
Modulation:
16QAM, 64QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, QPSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
72.2Mbps
Power - Output:
18dBm
Sensitivity:
-93dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
BCM43362
Memory Size:
1MB Flash
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Current - Receiving:
Current - Transmitting:
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C