Renesas Electronics Corporation IS82C55A-5Z
Part No.:
IS82C55A-5Z
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
I/O Expanders
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
IS82C55A-5Z.pdf
Description:
IC XPNDR PARALLEL 44PLCC
Shipping
IS82C55A-5Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Number of I/O:
24
Interface:
Parallel
Interrupt Output:
No
Features:
Output Type:
Open Drain
Current - Output Source/Sink:
2.5mA
Clock Frequency:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C