IDEC IS-30-D2-S2
Part No.:
IS-30-D2-S2
Manufacturer:
IDEC
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
IS-30-D2-S2.pdf
Description:
SHORT PROX PNP NC M12
Shipping
IS-30-D2-S2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IDEC
Series:
IS
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M30
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.394" (10mm)
Output Type:
PNP-NC
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 60°C