IDEC IS-12-E0-03
Part No.:
IS-12-E0-03
Manufacturer:
IDEC
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
IS-12-E0-03.pdf
Description:
STD PROX 4 FILI CABLE 2MT
Shipping
IS-12-E0-03 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IDEC
Series:
IS
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M12
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.157" (4mm)
Output Type:
NPN/PNP-NC/NO, 4-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Shielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
12VAC ~ 30VAC
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C