MEAN WELL USA Inc. IRM-60-24ST
Part No.:
IRM-60-24ST
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
IRM-60-24ST.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Shipping
IRM-60-24ST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
IRM-60 (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.29" L x 2.05" W x 1.32" H (109.0mm x 52.0mm x 33.5mm)