Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKT27/16A
Part No.:
IRKT27/16A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs - Modules
Package:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
IRKT27/16A.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1600V 25A ADDAPAK
Shipping
IRKT27/16A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
27 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
60 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 420A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)