Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKH91/14A
Part No.:
IRKH91/14A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs - Modules
Package:
ADD-A-PAK (3 + 2)
Datasheet:
IRKH91/14A.pdf
Description:
SCR DBL LOSCR 1400V 95A ADDAPAK
Shipping
IRKH91/14A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
ADD-A-PAK (3 + 2)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
95 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
210 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)