Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKH162/12
Part No.:
IRKH162/12
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs - Modules
Package:
INT-A-PAK (3 + 2)
Datasheet:
IRKH162/12.pdf
Description:
SCR DBL LOSCR 1200V 160A INTAPAK
Shipping
IRKH162/12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
INT-A-PAK (3 + 2)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
355 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4870A, 5100A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)