Infineon Technologies IRGSL14C40LPBF
Part No.:
IRGSL14C40LPBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
IRGSL14C40LPBF.pdf
Description:
IGBT 430V 20A 125W TO262AA
Shipping
IRGSL14C40LPBF Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
430 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.75V @ 5V, 14A
Power - Max:
125 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
27 nC
Td (on/off) @ 25°C:
900ns/6µs
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)