Infineon Technologies IRGS10B60KDTRRP
Part No.:
IRGS10B60KDTRRP
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IRGS10B60KDTRRP.pdf
Description:
IGBT 600V 22A 156W D2PAK
Shipping
IRGS10B60KDTRRP Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
22 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
44 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 10A
Power - Max:
156 W
Switching Energy:
140µJ (on), 250µJ (off)
Gate Charge:
38 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/230ns
Test Condition:
400V, 10A, 47Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)