Infineon Technologies IRGPS60B120KDP
Part No.:
IRGPS60B120KDP
Package:
TO-274AA
Datasheet:
IRGPS60B120KDP.pdf
Description:
IGBT 1200V 105A 595W SUPER247
Shipping
IRGPS60B120KDP Specifications
Package/Case:
TO-274AA
Packaging:
Tube
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
105 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.75V @ 15V, 60A
Power - Max:
595 W
Switching Energy:
3.21mJ (on), 4.78mJ (off)
Gate Charge:
340 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 15A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
180 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)