Infineon Technologies IRGIB10B60KD1P
Part No.:
IRGIB10B60KD1P
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IRGIB10B60KD1P.pdf
Description:
IGBT 600V 16A 44W TO220FP
Shipping
IRGIB10B60KD1P Specifications
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
32 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 10A
Power - Max:
44 W
Switching Energy:
156µJ (on), 165µJ (off)
Gate Charge:
41 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/180ns
Test Condition:
400V, 10A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
79 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)