Infineon Technologies IRGC100B120UB
Part No.:
IRGC100B120UB
Package:
Die
Datasheet:
IRGC100B120UB.pdf
Description:
IGBT CHIP
Shipping
IRGC100B120UB Specifications
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.5V @ 15V, 100A
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C: