Infineon Technologies IRGBC40U
Part No.:
IRGBC40U
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IRGBC40U.pdf
Description:
IGBT UFAST 600V 40A TO-220AB
Shipping
IRGBC40U Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 20A
Power - Max:
160 W
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)