Infineon Technologies IRG7PSH50UDPBF
Part No.:
IRG7PSH50UDPBF
Package:
TO-274AA
Datasheet:
IRG7PSH50UDPBF.pdf
Description:
IGBT TRENCH 1200V 116A TO274
Shipping
IRG7PSH50UDPBF Specifications
Package/Case:
TO-274AA
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
116 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
462 W
Switching Energy:
3.6mJ (on), 2.2mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
440 nC
Td (on/off) @ 25°C:
35ns/430ns
Test Condition:
600V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
190 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)