Infineon Technologies IRG7PH50U-EP
Part No.:
IRG7PH50U-EP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRG7PH50U-EP.pdf
Description:
IGBT 1200V ULTRA FAST TO247
Shipping
IRG7PH50U-EP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
140 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
556 W
Switching Energy:
4.6mJ (on), 3.2mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
440 nC
Td (on/off) @ 25°C:
35ns/430ns
Test Condition:
600V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)