International Rectifier IRG7PH37K10DPBF
Part No.:
IRG7PH37K10DPBF
Manufacturer:
International Rectifier
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRG7PH37K10DPBF.pdf
Description:
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
Shipping
IRG7PH37K10DPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
International Rectifier
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
45 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 15A
Power - Max:
216 W
Switching Energy:
1mJ (on), 600µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
135 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/240ns
Test Condition:
600V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
120 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)